Jak przebiega proces malowania proszkowego? Sprawdźmy!
Malowanie proszkowe to jedna z najskuteczniejszych metod malowania powierzchni metalowych. Dziś postanowimy opowiedzieć o tym czym dokładnie jest farba proszkowa oraz o tym, w jaki sposób przebiega sam proces malowania proszkowego. Jeżeli więc aktualnie przymierzasz się do odnowienia metalowych mebli ogrodowych, lub elementów takich jak zderzak, lub felgi samochodowe, to doskonale trafiłeś – ten materiał jest specjalnie dla Ciebie!
Czym są farby proszkowe?
Farby proszkowe to substancje będące mieszanką polimerów, barwników oraz dodatków pomocniczych – na przykład żywic. Są to farby termoutwardzalne, które muszą zmienić stan w ciekły pod wpływem temperatury, aby w końcu po wyschnięciu stworzyć twardą i doskonale przywierającą do metalu powłokę. W przeciwieństwie do farb emulsyjnych, farby proszkowe nie zawierają lotnych związków organicznych. LZO to toksyczne substancje, które wydzielają się do powietrza w trakcie wysychania zwykłych farb. W przypadku farb proszkowych nie mamy do czynienia z tym zjawiskiem.
Malowanie proszkowe – jak przebiega?
Jak przebiega malowanie proszkowe? W pierwszej kolejności oczywiście należy wyczyścić i odtłuścić przedmiot, który planujemy pomalować. Do malowania proszkowego używa się specjalnego pistoletu. Wewnątrz tego urządzenia pył jest elektryzowany, a następnie rozprowadza się go na powierzchni metalowej. Metal jak wiadomo jest doskonałym przewodnikiem prądu – dlatego przyciąga proszek niczym magnes. Kiedy już pokryjemy proszkiem metalowy przedmiot, to kolejnym etapem jest podniesienie jego temperatury do 200 stopni Celsjusza w specjalnym piecu do malowania proszkowego. W takich warunkach farby proszkowe zmieniają swoją postać w ciekłą i w ten sposób jeszcze lepiej rozprowadzają się po całej powierzchni metalu. Dochodzi również do wiązań górnych warstw metalu z powstającą warstwą farby – dlatego uzyskana powłoka jest tak twarda i praktycznie nie odpryska ona od powierzchni. Kolejny etap to wysychanie, które zajmuje około 20 minut.
Malowanie proszkowe – kiedy najczęściej je stosujemy?
Ze względu na opisany powyżej specyficzny proces malowania, farbami proszkowymi możemy pokryć wyłącznie metalowe elementy. Taki typ malowania stosuje się kiedy zależy nam na uzyskaniu twardej jak skała powłoki metalowej, która nie odpryśnie przez drobne uszkodzenia mechaniczne. Dlatego na malowanie proszkowe sprawdzi się na przykład przy malowaniu felg oraz innych elementów samochodowych. Często malowanie proszkowe stosuje się także przy malowaniu mebli ogrodowych. Gruba powłoka dobrze chroni metal przed utlenianiem a dodatkowo, farby proszkowe nie reagują ze środkami czystości ani nie tracą koloru pod wpływem promieniowania słonecznego. Dlatego zadbane meble malowane proszkowo nawet po kilkunastu latach wyglądają jak nowe.