Agregaty to urządzenia, które zmieniły świat – poznaj je lepiej!

Agregaty to urządzenia, które zmieniły świat – poznaj je lepiej!

Agregat prądotwórczy, agregat chłodniczy, a nawet agregat przeciwpożarowy – z agregatami spotkamy się w wielu, tak różnych od siebie branżach. Co właściwie łączy te wszystkie urządzenia? Czym właściwie są agregaty i dlaczego bez nich dzisiejszy świat nie wyglądałby tak samo? Zapraszamy do lektury!

Czym właściwie jest agregat?

Termin agregat odnosi się do zespołu maszyn współpracujących ze sobą w ramach jednego urządzenia. W przypadku agregatów prądotwórczych będzie to na przykład silnik spalinowy oraz prądnica. Silnik zasilany jest paliwem, natomiast prądnica przetwarza ruch tłoków w energię elektryczną, która w dalszej kolejności kierowana jest do gniazdek w agregacie i dalej, do podłączonych do nich kabli. Czasem w przypadku agregatu prądotwórczego mamy również do czynienia z jego bardziej rozbudowaną wersją – dodatkową maszyną wchodzącą w taki układ jest stabilizator napięcia, który pobiera prąd z prądnicy, zanim zostanie on skierowany do gniazdek i stabilizuje jego napięcie dzięki, co z kolei minimalizuje ryzyko zwarć czy uszkodzeń podłączonego sprzętu. Warto podkreślić, że agregaty to urządzenia o prostej budowie i stosunkowo proste w naprawie – agregaty prądotwórcze Pramac, będzie działał na takiej samej zasadzie jak agregat innej marki, co znacznie ułatwia czynności serwisowe. Podobnie sprawa wygląda w przypadku każdego innego agregatu – to zawsze zespół maszyn działających w ramach jednego urządzenia dla osiągnięcia konkretnego celu.

Przykłady zastosowania agregatów

Jakie są przykłady zastosowania agregatów? Otóż przede wszystkim, gdyby nie agregaty, to wszystkie importowane towary spożywcze byłyby mniej dostępne i po prostu droższe. Agregat chłodniczy odpowiada za utrzymanie odpowiedniej temperatury w chłodni – czy to tej transportowej na naczepie tira, czy to tej w lokalu gastronomicznym. Odpowiada także za funkcjonowanie układu chłodniczego w każdej domowej lodówce!

Gdyby nie agregaty gaśnicze, to dużo większą trudność sprawiałoby nam gaszenie pożarów- to właśnie one odpowiadają za zasysanie wody ze zbiornika i wytryskiwanie jej pod tak dużym ciśnieniem. Z kolei agregaty prądotwórcze są powszechnie stosowane przez pracowników budowlanych w początkowych fazach budowy, a więc wtedy, kiedy obiekt jeszcze nie ma przyłączy energii elektrycznej. Tego rodzaju agregaty są także powszechnie wykorzystywane w gastronomii – prąd z tych urządzeń często zasila punkty gastronomiczne na festiwalach i wszelkiego innego rodzaju imprezach na świeżym powietrzu. Kiedy więc następnym razem usłyszysz o agregacie, to pomyśl o ogromnym wpływie, jakie te urządzenia mają na naszą rzeczywistość – bez nich świat, nie byłby taki sam!