Agregaty – czym właściwie są te wyjątkowe urządzenia?

Agregaty – czym właściwie są te wyjątkowe urządzenia?

Agregaty prądotwórcze, agregaty gaśnicze, agregaty malarskie, agregaty chłodnicze... – agregaty o przeróżnym zastosowaniu można by jeszcze długo wymieniać Czy agregat jest więc urządzeniem tak wszechstronnym zastosowaniu? Nie do końca – każdy z wymienionych agregatów jest kompletnie innym urządzeniem. Dlaczego więc każde z tych urządzeń nazywamy agregatem? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w niniejszym artykule – zapraszamy do lektury!

Czym są agregaty?

Co właściwie łączy agregat chłodniczy, agregat prądotwórczy, agregat malarski, i agregat strażacki ze sobą? Jakie są wspólne cechy tych maszyn? Cóż mianem agregatu określa się zespół urządzeń zamkniętych w jednej, spójnej obudowie i działających wspólnie dla określenia konkretnego celu. Poszczególne urządzenia zamknięte w obudowie agregatu odpowiadają więc za realizację konkretnego zadania – z kolei wynikiem składowej tych zadań jest konkretny efekt. Tak wiem – może to brzmieć nieco zawile, posłużymy się jednak przykładem, aby nieco bardziej Wam to przybliżyć.

Jak działa agregat prądotwórczy?

Agregat prądotwórczy lub inaczej prądnica, służy do przemianowywania energii pozyskanej w wyniku spalania paliwa w silniku na energię elektryczną. W jaki sposób urządzenie to wytwarza prąd z paliwa? Aby to wyjaśnić, opiszemy pokrótce jego komponenty. Nadmienimy, że większość agregatów prądotwórczych ma taką samą budowę, dlatego agregaty prądotwórcze Pramac, Kraft&Dele i jakiejkolwiek innej marki od zewnątrz jak i od wewnątrz wyglądają naprawdę bardzo podobnie. Po pierwsze oczywiście w każdym agregacie znajduje się zbiornik na paliwo. Kolejnym komponentem jest oczywiście silnik występujący w wersji jedno lub dwusuwowej. Silnik w trakcie pracy wprawia w ruch wirnik – wirnik z kolei emituje energię elektryczną, która płynie do gniazdek elektrycznych – to do nich możemy podłączyć urządzenia, które chcemy zasilić. Warto w tym miejscu nadmienić, że energia energetyczna generowana przez agregaty cechuje się wysokimi skokami napięciowymi. Wspominane skoki mogą być niebezpieczne dla delikatnych urządzeń elektronicznych takich jak na przykład laptop czy sprzęt grający. Dlatego istnieje jeszcze jeden typ agregatów – prądotwórczy agregat inwerterowy. Taki agregat jest wyposażony w jeszcze jeden dodatkowy komponent – stabilizator napięcia. Jeżeli więc planujesz do agregatu podłączyć komputer, oświetlenie LED lub jakiekolwiek inne urządzenie niskonapięciowe, to koniecznie zwróć uwagę na to, czy dana prądnica jest agregatem inwerterowym.